Консалтинг
Тематики консалтингу, у яких є досвід успішно реалізованих проектів:
Побудова більш ефективної бізнес-моделі
Оцінка бізнесу в угодах злиття та поглинання
Ефективність роботи Ради директорів (Наглядової ради)
Структурування угоди між підприємцем (власником бізнесу) та стратегічним інвестором
Стратегія фінансування компанії
Експертиза інвестиційних проектів компанії
Регулювання фінансових ринків
Макроекономічний аналіз
Побудова ефективної бізнес-моделі
Дводенна сесія з керівництвом компанії, в ході якої знаходяться рішення, що роблять бізнес-модель та стратегію більш ефективними та стійкими.
Оцінка бізнесу в угодах злиття та поглинання, визначення позиції в переговорах про ціну та структурування угоди
Визначення можливих меж вартості, головних факторів вартості, навколо яких відбувалися торги, вибудовування позиції на переговорах, визначення найкращої для клієнта альтернативи (BATNA). Успіх у такого роду проектах – досягнення вигідної для клієнта угоди або переконання клієнта у невигідності угоди, якщо існують кращі (більш вигідні) альтернативи.
Ефективна роль і функції власника в управлінні бізнесом
Існує ряд досить типових проблем у компаніях, де власність розподілена, а менеджмент відокремлений від власності. В якій мірі власник повинен бути залучений в управління, виходячи з його особистих цілей і пріоритетів, а також стратегії бізнесу? Які інструменти дозволяють узгодити інтереси між власниками і менеджментом з тим, щоб уникнути непродуктивних витрат на боротьбу за владу в компанії? Як визначити ефективну систему оплати менеджменту в даних конкретних умовах? Як ефективно організувати роботу Наглядової ради (Ради директорів)? Яку інформацію повинні отримувати власники, якщо вони не беруть участь в оперативному управлінні? Якими повинні бути процедури прийняття стратегічних рішень і вирішення конфліктів? Результат такого консалтингового проекту – набір політик і процедур, покликаних підвищити ефективність корпоративного управління та знизити витрати на вирішення перерахованих вище проблем.
Структурування угоди між підприємцем (власником бізнесу) та стратегічним інвестором (приватним або інституційним)
Структурування таких угод часто є складним завданням. Метою є досягнення такої угоди, яка забезпечувала б узгодження інтересів сторін, була заснована на об’єктивних ринкових параметрах і була виконуваною в існуючому юридичному полі. Ключове питання в угоді – ціна (вартість бізнесу), але не тільки. Важливим є розподіл ризику між сторонами, що забезпечує ефективне створення вартості після підписання угоди. Мета таких проектів – досягнення взаємоприйнятної угоди, використовуючи інструменти, вироблені світовою та вітчизняною практикою подібних угод.
Стратегія фінансування компанії
Мета проекту в даному випадку – визначити оптимальну стратегію фінансування зростання бізнесу з урахуванням його стратегії та тих можливостей, які надані внутрішніми та світовими фінансовими ринками. В чому полягає сьогоднішня стратегія фінансування і як вона повинна розвиватися з урахуванням планів зростання компанії і конкурентного середовища? Які боргові джерела доступні компанії сьогодні і стануть доступними завтра? Які параметри боргового фінансування мінімізують ризики для бізнесу і забезпечать правильні стимули для менеджменту? Якими повинні бути співвідношення між альтернативними інструментами боргового фінансування (внутрішніми і зарубіжними, кредитами і облігаціями, в іноземній і національній валюті, довгостроковими і короткостроковими тощо)? Чи потрібно компанії готуватися до IPO і які терміни оптимальні для цього? Які стратегічні інвестори можуть бути зацікавлені у вкладеннях в компанію і які умови інвестування можуть бути досягнуті? Бажаний результат такого проекту – документ, розроблений спільно з керівництвом компанії та визначає стратегію фінансування бізнесу та фінансову політику на період 3-7 років.
Експертиза інвестиційних проектів компанії
Йдеться про інвестиційні проекти, масштаб яких зумовлює їх серйозний вплив на майбутнє компанії. Роль консультанта в даному випадку – забезпечити облік всіх важливих для проекту факторів, аналіз всіх суттєвих ризиків, запропонувати інструменти їх обмеження, оцінити синергії та можливості, що містяться в проекті (реальні опціони). Цінність проекту полягає, зокрема, в професійному та неупередженому погляді консультанта, а необхідність в консалтингу часто виникає у випадках різних точок зору серед керівників та власників компаній – адже аргументи зацікавлених осіб можуть бути спотворені власними інтересами і специфікою поглядів на розвиток бізнесу. Корисний побічний результат таких проектів – вдосконалення політик і процедур підготовки і прийняття інвестиційних рішень в компанії, а також контролю за їх реалізацією.
Розробка інвестиційної декларації (проспекту) та стратегії управління портфелем для інвестиційного або пенсійного фонду
Макроекономічний аналіз тенденцій розвитку економіки та їх впливу на певну галузь (компанію)
Кілька клієнтів замовляли аналіз основних факторів і рушійних сил у зміні макроекономічної ситуації, прогнози можливих сценаріїв розвитку подій, дослідження – які причини і події можуть призвести до реалізації того чи іншого сценарію. Подібні запити частіше виникають у періоди макроекономічної нестабільності.
Розвиток регуляторного середовища та інституційної структури фінансових ринків
Кожен з проектів, які я виконував у цій сфері, був по-своєму унікальний: робота над законодавством про похідні фінансові інструменти, дослідження можливостей і необхідних кроків для створення інституту первинних дилерів на ринку державних цінних паперів, розробка галузевих стандартів оцінки ефективності управління портфелем інвестиційних фондів, аналіз можливостей, вигод і витрат фінансування дефіциту державного бюджету за рахунок внутрішніх запозичень, розробка планів розвитку ринків боргових інструментів тощо.